23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på RetailNews
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Danskerne køber ikke-nødvendige varer i stor stil

Fem af de ti omsætningsmæssigt største varegrupper i dagligvarehandelen bærer mere præg af sjov, afhængighed eller nydelse end livsnødvendighed.

Det er ikke de sundeste varer, der løfter omsætningen mest i supermarkederne. Nærmest tværtimod.

Cigaretter er ifølge analysevirksomheden Nielsen den varegruppe, der står for den største andel af omsætningen i dagligvarebutikkerne med et salg på 6,6 mia. kr. i 2015, mens vin kommer ind på en tredjeplads med 5,7 mia. kr.

Det fortæller Dansk Handelsblad.

Tallene fremgår af en top 10-liste over de største varegrupper i dagligvarehandelen, som leverandørorganisationen DLF har lagt ud på sin webside.

Hele fem af de ti omsætningsmæssigt største varegrupper i dagligvarehandelen bærer mere præg af sjov, afhængighed eller nydelse end livsnødvendighed.

Til sammen står de for et salg på knap 22 mia. kr. inklusive moms – eller omkring hver sjette krone, som danskerne spenderer på de daglige indkøb.

Læs mere på dhblad.dk (kræver abonnement)

http://dhblad.dk/supermarkeder-saelger-n...

BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|instance-web02